.:.Powrót do strony głównej.:.

,,Litwa"

 

        Tym razem już się nie baliśmy spotkania z litewską artystką ani z każdym innym artystą, gdyż nabraliśmy doświadczenia z poprzednich spotkań. Poczuliśmy, że dojrzeliśmy w naszym projekcie i znacznie lepiej pracowaliśmy, bez wstydu, głupot, poczuliśmy się naprawdę niezależni. Spotkanie odbyło się (Diana, jeśli pamiętasz wpisz tu datę) w Białej Synagodze z Panią Violetą Juškutė, malarką z Wilna. „Litwa” - Temat mógłby wydawać się nieco trudny, ale już nie dla nas. W pełni przemyśleń i skupienia, oraz po wysłuchaniu części teoretycznej artystki stworzyliśmy dojrzałe prace. Powstały prace mające natchnienie z legend, krajobrazu, czy nawet ze sławnych ludzi. Pracowaliśmy na zwykłych, nieco większych, białych kartkach malując farbami plakatowymi, gdyż Pani Violeta nie lubi eksperymentować.

        Podziwiając nasze prace podobnie jak w innych spotkaniach podziękowaliśmy dla Pani Violety pieśnią. Myślę, że było to doznanie czegoś nowego nie tylko dla nas, ale także dla artystki. Jak widać spotkania tego typu mogą wiele nauczyć…

 

               

 

       

    Violeta Juškutė pochodzi z Wilna, malarka. Jej znakiem rozpoznawczym jest klasyczne malarstwo na płótnie, nie lubi eksperymentów, farba jest inspiracją do powstania każdego jej obrazu. Od piętnastu lat, co roku wyjeżdża do Austrii i tam pracuje jako malarka, pracuje też z dziećmi.
    Marzy aby stworzyć wspólną wystawę artystów polsko- litewskich w Polsce, dlatego że jest bardzo dużo podobieństw pomiędzy sztuką i kulturą polską i litewską, jednak pomimo bliskiego sąsiedztwa artyści mało wiedzą wzajemnie na temat swojej sztuki.